Arteterapia-skutecznym narzędziem ułatwiającym kształtowanie pozytywnych relacji w rodzinach zastępczych (czerwiec – listopad 2017)
Dotacja z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Projekt powstał na bazie doświadczeń rodziny zastępczej puszczykowskich artystów Luizy i Michała Kowalonków. Będąc rodziną zastępczą, wypracowali skuteczny sposób komunikacji z dziećmi , w którym z dobrym efektem sięgnęli do pozawerbalnych form przekazu informacji przy pomocy obrazu, muzyki, czy tańca. Celem projektu była potrzeba podzielenia się doświadczeniem możliwości czerpania siły i pozytywnej energii z działalności artystycznej i wykorzystania ich w procesie wychowawczym. Działania projektowe obejmowały dwa powiaty poznański i gnieźnieński i były skierowane głownie do rodzin, które nie mają na co dzień dostępu do kultury i tym samym nie uświadamiają sobie wartości uczestnictwa w kulturze dla poprawy jakości życia. W ramach projektu w okresie od czerwca do listopada 2017 odbyło się10 kreatywnych spotkań arteterapeutycznych (po pięć w każdym powiecie), które pozwoliły zaproszonym rodzinom, przede wszystkim dzieciom, na zdobycie nowych umiejętności i rozwinięcie talentów muzycznych i plastycznych. Były to następujące warsztaty: 1. Komunikacja dźwiękiem i rytmem- grupa otwarcia, 2. Kraina radości- warsztaty połączone z kreacją przestrzeni, grą terenową i ogniskiem, 3. Muzykoterapia- tworzenie własnej piosenki, 4. Mandala -kolory naszego życia-warsztaty plastyczne, 5. Warsztaty kulinarne: kultura i estetyka stołu.
Efekty projektu: informacje uzyskane w czasie wywiadów grupowych z uczestnikami warsztatów ( oddzielnie z matkami i ojcami) potwierdzają pozytywną wartość odbytych zajęć i ich udział w rozwoju osobistym uczestników, zdobyciu większej pewności siebie i większego poczucia własnej wartości.