100 rocznica odzyskania niepodległości  jest dobrą okazją do spojrzenia na drogę Polski do jej odzyskania i pokazania młodemu Pokoleniu jak wyglądała Polska w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości. Taką szansę dał nam projekt „Współczesne drogi do pamięci”, który Fundacja PARK zrealizowała w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Gmin Mikroregionu Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Zaprosiliśmy młodzież z siedmiu gmin: Brodnica, Dopiewo, Komorniki, Kórnik, Mosina, Puszczykowo i Stęszew do dwuetapowego konkursu ”Współczesne drogi do pamięci” Na zaproszenie odpowiedziało 7 szkół z pięciu gmin, które zgłosiły w sumie 12 drużyn „badaczy”, poszukiwaczy pamiątek  po przodkach zaangażowanych w odzyskanie niepodległości.  Ich zadaniem było, w pierwszym etapie stworzenie koncepcji strony internetowej, a w następnym etapie jej wykonanie i wypełnienie treściami z pozyskanych przez siebie materiałów historycznych (zdjęć, dokumentów, dawnych przedmiotów) oraz relacji osób o bohaterach z okresu 1848 do 1925.

Młodzież została przygotowana do samodzielnej pracy uczestnicząc w październiku 2017 w warsztatach historycznych, komunikacji, poszukiwania źródeł informacji, budowania zespołu i informatycznych.

Warsztaty historyczne
dziennikarskie-umiejętność poszukiwania pamiątek historycznych

 

Warsztaty komunikacji- prowadzenia wywiadu
Warsztaty budowania zespołu
Warsztaty informatyczne

Po jednym zdjęciu z każdych warsztatów

Młodzi ludzie mieli także okazję odwiedzić trzy instytucje zajmujące się gromadzeniem, dygitalizacją i udostępnianiem materiałów historycznych: Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu (oddział zbiorów specjalnych),  Cyfrowe Repozytorium Lokalne „CYRYL” i Poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu – zbiory specjalne
Cyfrowe Repozytorium Lokalne CYRYL w Poznaniu
Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Poznaniu

https://poznan.ipn.gov.pl/pl7/aktualnosci/42434,Wizyta-w-oddziale-uczestnikow-projektu-edukacyjnego-Wspolczesne-drogi-do-pamieci.html

Na zgromadzenie materiałów i zaprojektowanie strony drużyny miały tylko trzy tygodnie czasu!Spośród 11 drużyn, które nadesłały linki do swoich stron zdecydowanie wyróżniła się strona drużyny z Konarzewa (gmina Dopiewo)  http://dfxout.webwavecms.com, która w ocenie Jury uzyskała 190 pkt. Na 200 możliwych. Tym sposobem cztery dziewczyny wywalczyły dla swojej szkoły nagrodę rzeczową wartości 3000 zł. Na wyróżnienie zasługuje również strona internetowa przygotowana przez dwie uczennice z małej szkoły w Jeziorkach (gmina Stęszew) http://www.u589gi.webwavecms.com.

W dniu 27.11.2017 w Konarzewie odbywa się uroczyste zakończenie projektu, prezentacje stron internetowych, wręczenie nagrody dla SP w Konarzewie i dyplomów.

Finał projektu miał miejsce w dniu 28 listopada w Konarzewie, skąd wywodzi się zwycięska drużyna.  Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali dyplomy, a zwycięska drużyna dziewcząt wywalczyła dla swojej szkoły cyfrową kamerę ze statywem. Wystawa dokumentująca wydarzenia projektu była eksponowana przez trzy tygodnie w sali parafialnej i przed Koścołem w Konarzewie i w ten sposób prace uczniów mogli podziwiać wszyscy mieszkańcy Konarzewa.

Wszyscy uczniowie w nagrodę za udział w konkursie pojechali na wycieczkę do Warszawy, która również była dla nich żywą lekcją historii.

Projekt został dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Nagrody i wycieczka do Warszawy zostały dofinansowane przez Stowarzyszenie Gmin Mikroregionu Wielkopolskiego Parku Narodowego.